"Аварія на Чорнобильській АЕС та її наслідки"

21.03.2016 09:31

Тема: Геоекологічна ситуація в Україні. Основні забруднювачі 

           навколишнього середовища.

          Аварія на Чорнобильській АЕС та її наслідки.

 

Мета: навчальна:

–        розкрити суть поняття «геоекологічна ситуація», охарактеризувати сучасну геоекологічну ситуацію в Україні, систематизувати знання про основні  забруднювачі навколишнього середовища;

–        вчити визначати негативний вплив аварії на Чорнобильській АЕС  на стан навколишнього середовища та здоров’я  населення;

розвиваюча:

-          формувати вміння аналізувати вплив геоекологічної ситуації на здоров’я населення,  відбирати необхідну інформацію, висловлювати свої думки та ідеї, захищати  свою позиції, формувати проблемні ситуації способи їх вираження;

виховна:

-          виховувати усвідомлення особистої причетності до подій, що відбуваються в навколишньому світі;

-           пробуджувати почуття відповідальності   людства за збереження навколишнього середовища;

-          виховувати екологічну культуру учнів, дбайливе ставлення  до природи рідного краю.

 

Тип уроку: формування нових знань, умінь, навичок.

Обладнання: комп’ютер, атласи, презентація «Аварія на ЧАЕС», фотографії.

Форма уроку: круглий стіл.

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент.                                  (1хв)

 

ІІ. Актуалізація опорних знань, вмінь і навичок учнів.  

Запитання до учнів:

-          Що вивчає наука екологія?

 

Вчитель:

А тепер виникає таке питання

-          Які екологічні проблеми характерні для території України.

-          А які екологічні проблеми характерні  для  вашої місцевості?

 

Вчитель:

Я висуваю таку проблему:

-          Чому вплив людини на навколишнє середовище особливо збільшився за останнє століття?( 2-3 учні)

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.

            Аналізуючи різні пригородні умови  та ресурси України, ми неодноразово підкреслювали негативний вплив людини на них. А якщо узагальнити всі негативні наслідки такого втручання в природне середовище на певній території, можна  отримати уявлення про ступінь її забрудненості.

            Сучасна людина забуває найважливіше правило наших предків, що характеризує взаємини людини з природою: бери тільки те, що тобі необхідно, убивати тільки те, що можеш з’їсти. Ми бачимо,  що людина бере в Землі все, що вона накопичила за сотні мільйонів років. У результаті виснажуються грунти, зменшуються площі лісів, зникають багато видів рослин і тварин.

            Тому, сьогодні на уроці ми розглянемо тему: «Геоекологічна ситуація в Україні. Основні забруднювачі навколишнього середовища. Аварія  на ЧАЕС та її наслідки».

            Завдання уроку будуть такі:

Ø  Поняття «Геоекологічна ситуація»;

Ø  Характеристика сучасної геоекологічної ситуації в Україні;

Ø  Основні забруднювачі навколишнього середовища.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу.

       1. Геоекологічна ситуація.

Вчитель:

Ми з вами вже згадали що вивчає наука екологія.

Екологія -  наука про взаємодію людини з навколишнім середовищем.

 

А що ж являє собою поняття «геоекологічна ситуація»? ( визначення висвітити на комп’ютері)

Геоекологічна ситуація – стан навколишнього середовища за певний період часу на певній території. В Україні вона оцінюється  як кризова.

            Існують основні фактори негативного впливу:

(на комп’ютері висвітлюються всі фактори і обговорюються за круглим столом)

 

-          Несприятливі природні явища та процеси ( смерчі , лісові пожежі, посухи тощо)

-          Нераціональна господарська діяльність людини;

-          Інтенсивна господарська діяльність людини;

-          Забруднення навколишнього середовища

 

Вчитель:

            Ці фактори є основними симптомами «хвороби» планети,   спробуйте їх назвати: ( відповіді учнів)

 

 

 

Вчитель:

            А тепер подивіться на комп’ютер, чи збігаються вони з вашими відповідями?( презентація на комп’ютері)

-          Виснаження природних ресурсів;

-          Активне зростання забруднення повітря, яке природа  сама вже не в змозі  знешкодити;

-          Деградація грунтів;

-          Знищення багатьох видів тварин і рослин;

-          Кислотні дощі;

-          Посилення глобального парникового ефекту.

Вчитель:

Виникає проблемне питання.

Враховуючи всі ці фактори, який   ми можемо поставити «діагноз» Природі?

(відповіді учнів).

Вчитель:

            А тепер подивіться на комп’ютер і порівняйте зі своїми відповідями                     ( презентація на комп’ютері)

-          Екологічна небезпека;

-          Загроза існування людини на Землі;

-           Екологічна епідемія;

-          Загроза середовищу життя;

-          Екологічний не комфорт;

-          Деградація довкілля.

Перегляд презентації «Екологічні проблеми»

Вчитель: (проблемне питання)

            А тепер давайте спробуємо з’ясувати «хто» чи «що» є основною загрозою для навколишнього середовища  та основним чинником до виникнення геоекологічної ситуації?

(Обговорення даного питання в колі і висловлення своїх думок учнями)

 

 2. Наслідки аварії на ЧАЕС та їх вплив на навколишнє середовище.

 

Вчитель:

            Приголомшує вплив  на природне середовище України катастрофи на Чорнобильській АЕС, який набув глобального характеру. Впливу аварії зазнали багато країн Європи.

           

 Учень:       Не можна про це сказати,

                        Мовляв, це було вже давно,

                        Перед очима батько – мати,

                        І Україна , і Дніпро.

                        Не можна ні про що мовчати,

                        Горить тривогою чоло.

                        Ці вірші – роздуми і факти,

                        Це все було, було, було…

 

Вчитель:

            26 квітня 2011 року виповнилася двадцять п’ята річниця аварії на ЧАЕС. З тих пір це слово всесвітньо відоме – «Чорнобиль» означає екологічну катастрофу, чиї жахливі масштаби і наслідки викликають глибокі потрясіння.

           

Декілька рядків з історії атома

Учень: 

Перший у світі ядерний реактор було запущено в Чикаго наприкінці 1942 року. У СРСР – 27 червня 1954 року були зафіксовані перші оберти першої у світі АЕС .

            У 1984 році атомні електростанції працювали  у 26 країнах світу (усього 345 реакторів). Найрозвинутіша ядерна енергетика вважається у Франції, де на АЕС виробляється більше 70% електроенергії. А на Ігналінській АЕС виробляється 80% електроенергії Литви. Україні АЕС дають близько 47% електроенергії. ЧАЕС була однією з найбільших у світі  (поступалася лише японській АЕС «ФУКУСІМА»  та французькій «БЮЖЕ».)

 

Учень:

            У результаті вибуху на ЧАЕС сталося радіоактивне забруднення території площею майже 160 тис. км2 . На території України забруднення зазнали 50 тис.км2  у 12 областях За даними МНС України, у країні близько 3,5 млн осіб  постраждало від аварії. Після аварії  радіаційно забрудненими  були визнані 46,5 тис. км2  території Білорусії, де проживало близько 20% населення країни. Радіаційно забрудненими виявилися також 19 російських  регіонів з територією  майже 60 тис. км2  і з населенням 2,6 мнл. Осіб.

            Відразу ж після  катастрофи загинула 31 людина, а 600 тис. ліквідаторів, які брали  участь у гасінні пожеж і розчищенні, отримали високі дози радіації.  Усього від наслідків аварії померли більше 18 тис. осіб, у тому числі і дітей.

            Через добу після аварії  на ЧЕАС урядова комісія прийняла рішення про необхідність  евакуації жителів довколишніх населених пунктів. Усього до кінця 1986 року майже з двохсот населених пунктів було відселено близько 116 тис. чоловік.

 

( перегляд презентації «Біль землі» Солін Володимир)

 

Вчитель:

            Аварія на четвертому блоці ЧАЕС – це трагедія, яка зачепила інтереси сотень, тисяч людей, змусила замислитись багатьох політиків, учених і просто кожного з нас.

            А виною всьому людина, людський розум, який  спричинив найбільшу техногенну й екологічну катастрофу за всю історію людства.

 

(перегляд слайдів «Аварія на ЧАЕС» Петренко і Гріцишина).

 

Вчитель:

            В наш, час після такої трагедії, виникає дуже багато питань на які ми спробуємо знайти відповіді.

            Візьміть свою червону картку і ознайомтеся з нею.

            Скажіть, яку асоціацію у вас викликає червоний колір?

Так це колір небезпеки.

            Отже, перед вами питання, на які ми спробуємо дати відповіді.

( Учні поділені на мікро групи по 2-3 особи)

 

Питання для обговорення:

  1. Як аварія на ЧАЕС вплинула  на стан здоров’я населення?
  2. Які території виявилися найбільш ураженими?
  3. Як вплинула аварія  на ЧАЕС на природу Полісся?
  4. Відомо, що ЧАЕС розташована у межиріччі Дніпра,  Прип’яті  й Десни. Як вплинула аварія на важливі водні артерії країни?

( Учні обговорюють питання і дають свої відповіді по 2-3 хв)

 

V. Підсумок уроку.

       Сьогодні на уроці ми з вами розглянули що ж  являє собою геоекологічна ситуація та основні фактори негативного впливу. А також  вплив аварії на ЧАЕС на навколишнє середовище та існування всього живого на планеті.

Бліцопитування

Вчитель:

            Візьміть жовті картки і ознайомтеся.

            Скажіть, яку асоціацію у вас викликає жовтий колір?

Колір надії, попередження.

            А яку асоціацію у вас викликають вислови на картках?

Вислови:

-          екологія

-          забруднення

-          Фукусіма

-          Уроки Чорнобиля.

( Учні висловлюють свої думки і дають свої відповіді)

 

Вчитель:

 А тепер візьміть зелені картки. Скажіть, яку асоціацію у вас викликає цей колір?

( Учні висловлюють свої думки і дають свої відповіді)

Вчитель:

Зверніть увагу, що картки зеленого кольору не заповнені.

Ваше завдання: записати такі вислови або асоціації, які будуть характеризувати життя. Тобто, це буде «Зелена картка життя»

(Наприклад: чиста планета, мирний атом, здорова нація, альтернативні джерела енергії, …………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………..)

 

Заключне слово вчителя.

             Чорнобиль продемонстрував всемогутність і безсилля людини. І застеріг: не захоплюйся своєю могутністю, людино, не жартуй з нею.

Наше покоління розуміє, що не земна куля належить нам, а ми  належимо їй. І нам потрібно передати майбутнім поколінням чисту планету.

 

Вчитель:

Хочу завершити наш урок такими рядками:

             Зупинись, людино, озернись!

             Подумай, що тебе чекає.

             Якщо не зможеш як колись,

             Босоніж йти веселим гаєм,

             Якщо не зможеш до озер,

             Як до люстерка нахилитись,                     

             Якщо не зможеш ти тепер

             З криниці жодної напитись!

             То зупинись, людино, озирнись,

             Й подумай: як нам далі жити?