Тренінгове заняття «Вибір професії»

02.02.2016 12:12

Тренінгове заняття «Вибір професії»

Мета: привернути увагу  учнів до питання вибору професії та її значення, звернути увагу на фактори, що обумовлюють вибір людиною тієї або іншої спеціальності, поговорити про помилки , які допускаються при обиранні професії, наголосити на важливості прийняття правильного вибору фаху для подальшого щасливого життя.

 

Хід заняття

Вступна частина

Інформаційне повідомлення

 Життя постійно ставить нас перед вибором. У дитинстві з багатьох іграшок вибираємо найулюбленішу, в школі віддаємо перевагу найцікавішим , на наш погляд, предметам… Обираємо друзів, товаришів, коханих. І в основі вибору кожного з нас свої критерії, своє уявлення про добро і зло, честь і безчестя, правду і кривду.

            У кожної людини є свобода вибору. Вибір існує щоденно, щохвилини. Різний за своєю серйозністю. Неоднаковий за своїми наслідками.

            Зробити крок чи не робити? Промовчати чи відповісти? Стерпіти чи не стерпіти? Подолати чи відступити? Так чи ні? Куди піти вчитися? Як жити? Що робити?

            Одним із найважливіших кроків у житті  є вибір професії. Адже займатися тим, що тебе цікавить, приносить радість, - одна з умов відчуття життєвої повноцінності.

            Вибір професії – важлива ланка в життєвому й професійному становленні людини. Саме професія дає людині змогу задовольнити основну гаму своїх потреб, реалізувати себе як особистість.

             Життя показує, що у випадку правильного вибору юнаком або дівчиною професії виграє не тільки суспільство, що одержало цілеспрямованого суспільно корисного працівника, але, головне, - особистість, яка відчуває задоволення і одержує широкі можливості для самореалізації

            Вибір професії - чи не найголовніший чинник того, як складеться твоє подальше життя та як ти будеш у ньому себе почувати. Адже всім хочеться не лише заробляти гроші , але й реалізувати свій потенціал та отримувати справжнє задоволення від своєї діяльності.

            Тоді , відповідно, постає запитання : «Що ж таке правильний вибір професії?»

            Взагалі будь який вибір професії можна розглядати як взаємодію двох сторін: молодої людини з її індивідуальними особливостями, які виявляються у схильностях, інтересах, характері, темпераменті, і спеціальні вимоги, які вона висуває до людини. Відповідаючи на поставлене запитання, можна сказати,що при правильному виборі індивідуальні особливості молоді збігаються з вимогами професії

            Тож, на сьогоднішньому занятті ми і поговоримо про правильний вибір професії та ознайомимося з світом професій та з’ясуємо , які індивідуальні особливості є в кожного з вас.

1 Вправа «Правила роботи групи»

Мета: налаштувати учнів на активну та плідну працю на протязі заняття, усвідомлення учнів добровільності участі у тренінгу.

Тренер пропонує уже заздалегідь заготовлені правила, а учні або ж погоджуються ,або пропонують свої правила, але усі учасники тренінгу повинні погодитися з правилами. Якщо навіть хтось один не погоджується, то це правило не приймається.

2 Вправа «Знайомство»

Мета: розкрити свою мрію щодо вибору майбутньої професії.

Кожен з учасників тренінгу по черзі має сказати «Мене звати…, я мрію стати…» або «Мене звати …., я завжди захоплювався професією….»

 

3 Вправа  «Мої  очікування»

Мета: виявити очікування підлітків від тренінгу й рівень зацікавленості проблемою.

Учням роздають невеликі аркуші паперу, на яких вони записують свої очікування від заняття і прикріплюють до ватману із зображенням піщаного годинника 9( зверху «очікування», а знизу «результат»).

            Якщо протягом тренінгу не були реалізовані всі побажання, то наприкінці заняття тренер обговорює це з групою і з’ясовує, що слід робити з нереалізованими очікуваннями: провести додаткове заняття,  консультацію, рекомендувати необхідну літературу.

ОСНОВНА ЧАСТИНА

1 Вправа «Асоціації» (3-4 хв.)

Мета: визначити особисте ставлення учнів до професій.

Учасники отримують завдання : назвати 1-2 поняття, які спадають на думку, коли вони чують слово «професія». Усі названі асоціації записують на ватмані і обговорюють. Слід звернути увагу на те, що асоції в усіх різні і найчастіше вони відбивають особисте ставлення людини до проблеми, яка її хвилює. Спробувати з’ясувати причини виникнення саме таких асоцій.

Потім назвати 1-2 опняття, які спадають на думку, коли чують слово «СПЕЦІАЛЬНІСТЬ».

ІНФОРМАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ

Слід розрізняти близькі за значенням і вживанням слова «професія» та «Спеціальність». Професія – рід занять, означена форма трудової діяльності. Спеціальність – окрема галузь науки, техніки, виробництва, в якій людина працює. Люди однієї професії можуть мати різні спеціальності.

Професія        Спеціальність

Лікар  Терапевт, хірург, педіатр, стоматолог, невропатолог, окуліст, гінеколог, нарколог  тощо

Учитель         Математики, історії, географії, біології, хімії, фізкультури, етики тощо

Психолог       Практичний психолог, психотерапевт, клінічний психолог, консультант, патопсихолог тощо

Слюсар          Слюсар-збирач, ремонтник, інструментальник, сантехнік тощо

Інженер         Інженер-конструктор, інженер – будівельник,гідротехнік, технолог тощо

Письменник  Прозаїк, драматург, поет тощо

Артист           Театру, цирку, естради, кіно тощо

Водій  Автобуса, таксі, трамвая, тролейбуса тощо

Художник     Реставратор, мариніст, декоратор, модельєр, оформлювач тощо

 

Слід також розрізняти навчальні предмети і спеціальності.(слова з книги)

2 Вправа «День із життя»

Мета : збагатити уявлення учнів про світ професій та їх особливості.

Учням роздають картки з назвами професій: продавець, програміст, водій, модельєр, ветеринар, лікар, військовий і т.д.

            Учні групуються по 3-4,  відповідно до професій, які вони отримали на картках.Тренер дає завдання: скласти розповідь про типовий робочий день людини тієї професії, яка в иділена в кожній групі. Ця розповідь має бути лише зі слів іменників.(не більше 30 слів).

            Представники кожної групи зачитують свою розповідь. Обговорення.

3 Вправа «Формула»

Мета: розуміння учнями правильності вибору професії.

Тренер роповідає учням про формулу правильного вибору професії. А кожен учень на аркуші записує свою формулу, і  якщо вона відповідає дійсності, то він зробив правильний вибір, а якщо не співпадає, то треба переглянути свій вибір та свої можливості.

Щоб обрати свій фах, необхідно ряд факторів – власні побажання (Що я ХОЧУ), психологічні особливості та можливості (що я МОЖУ), не слід забувати і про потреби ринку праці(ТРЕБА)

4 Вправа «Чарівний базар»

Мета :виявити якості учнів, які сприяють вибору майбутньої професії.

Написати на аркушах  по 3 якості характеру, які є в кожного гравця для майбутньої обраної професії і яких не вистачає. На звороті аркуші підписуються. Завдання : обмінятися якостями з користю для кожного. Якості записуються на аркушах різного кольору (червоного і синього). Треба обміняти свої червоні на сині іншого та свої сині на червоні  іншого гравця.

Обговорення. Чи змогли отримати інші картки? Які були труднощі?

5 Вправа «Оголошення в газету»

Мета: збагатити уявлення учня про власні можливості, виявити індивідуальні особливості учня.

Тренер пропонує учасникам зробити оголошення-рекламу на себе. Оголошення повинно мати 20 слів.

ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1Вправа «Тестування»

Мета: виявити готовність учня до вибору професії.

Проведення тесту на виявлення готовності до вибору професії

 

2 Вправа «Очікування - результат»

Мета: перевірити чи справдилися очікування учнів.

Перемістити очікування , які справдилися на низ піщаного годинника.

Обговорення «Мені було …, тому що ….»

Останнім виступає тренер.

 

Дякую за увагу та активність.