вступ.pptx (14921893)дыаграма.docx (18708)
Дата: _________
Клас: _________
Тема: Населення Африки. Держави Африки. Головні держави Африки. Зв’язки України з державами африканського континенту. Практична робота №3. «Позначення на контурній карті держав Африки та їх столиці.»
Мета: сформувати в учнів знання про населення Африки: його склад, кількість та розміщення, особливості формування; познайомити учнів з особливостями політичної карти Африки; дати загальну характеристику країн африканського континенту; показати взаємозв’язки України з африканськими країнами; розвивати у школярів інтерес до історії та традицій народів Африки; провести роботу з додатковою літературою та політичною картою світу; удосконалювати практичну роботу з тематичною картою; забезпечити моральне виховання учнів, інтересу до особливостей населення материка Африки; виховувати толерантне ставлення до представників інших раз і народів.
Обладнання: політична карта світу, ілюстрації, атлас, підручник, робочі зошити, контурна карта Африки, мультимедійна презентація.
Тип уроку: формування нових знань.
Хід уроку
«Єдиний шлях, що веде до знань - діяльність.»
Джордж Бернард Шоу (ірландський драматург).
І. Організаційний момент.
Привітання, представлення, побажання хорошого настрою.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Сьогодні на нашому уроці ми будемо продовжимо вивчати материк – Африка . А розпочнемо нашу віртуальну туристичну подорож по країнам Африки з вірша про цей цікавий континент.
Презентація.
Африка
Африка – цікавий континент.
Тут пригадуємо момент,
Він був колискою життя
І дав людині майбуття.
У Єгипті, ми всі знаємо,
Перше чудо світу зустрічаємо.
Це одвічні піраміди,
Історії славнії сліди.
Природа континенту є контрастна,
Людина у діяльності над ним не власна.
Є зона зливових дощів,
Гірських країн і пустель масив.
Хоч материк і є спекотний,
Тече тут Ніл величний, повноводний.
Сам Лівінгстон тут мандрував
І Африку для нас вивчав.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Метод «Питання».
Учитель задає питання.
- Головна рослина оазисів. (Фінікова пальма).
- Найдовша річка Африки. (Ніл).
- Плоди якого дерева називають «хлібом мавп»? (Плоди паркі її або баобаба).
- Найвища вершина Африки. (Кіліманджаро, 5895 м).
- Найдовше африканське прісноводне озеро на Землі. (Танганьїка).
- Родовища якого дорогоцінного каміння поширені у Південній Африці? (Алмази).
- Крайня південна точка Африки. (мис Голковий (Агульяс)).
- Кольорова річка Африки . (Оранжева).
- Який мореплавець сформував перші уявлення про обриси Африки? (Васка да Гама).
Так, дійсно Васко да Гама був першим мореплавцем, який під час плавання до Індії досяг берегів Африки поблизу мису Доброї Надії.
ІV. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.
На попередніх уроках ви розглядали загальні відомості та природу Африки, а на цьому уроці ми будемо розглядати населення і країни материка. Африканські країни відрізняються між собою за: географічним положенням, природними ресурсами та умовами, рівнем економічного розвитку, населенням. Усі держави Африки належать до країн, що розвиваються. Для них характерний низький рівень розвитку господарства. За виключенням ПАР. Дуже різними є також темпи подальшого розвитку кожної країни. Зрозуміти масштаби цієї різниці нам допоможе сьогоднішній урок.
Розгорніть ваші зошити і запишіть тему сьогоднішнього уроку.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь учителя. Населення Африки.
Африку вважають батьківщиною всього людства. У Східній Африці були знайдені знаряддя праці та залишки скелетів істот, що по праву можуть уважатися першими людьми на нашій планеті. Вік цих знахідок перевищує 2 млн років. Уважається, що саме звідси перші люди почали розселятися по всіх материках.
2. Робота з діаграмою.
В Африці проживає близько 1 млд. 216 млн чол.— друге місце за чисельністю населення в світі.
3. Робота з картою атласа. Робота в парах.
За картою атласу «Розміщення населення світу» (ст.12-13), визначте густоту населення в різних частинах Африки.
Населення континенту розміщене нерівномірно. Найбільш залюднені узбережжя океанів і Середземного моря та долини річок. Саме тут розташовані великі міста (Каїр, Кіншаса, Александрія, Касабланка, Рабат, Луанда, Мапуту), розвинуті промисловість і торгівля. Найбільшу кількість населення має Ніґерія. Середня густота населення Африки — 32 особи на 1 км2, найбільша густота — 1500 осіб на 1 км2 (долина Нілу).
- Чому, на вашу думку, населення Африки розміщується нерівномірно?
В Африці дуже мало міст. Для материка характерний низький рівень урбанізації: до 80 % населення континенту – селяни.
4. Народи Африки.
В Африці живуть народи всіх трьох головних рас. Представники негроїдної, європеоїдної та монголоїдної рас. Більша частина населення сформувалася в результаті поєднання різних рас.
Більшу частину материка населяють представники негроїдної (екваторіальна) раси. В умовах палючого сонця їхня шкіра набула темного кольору , який зумовлений наявністю меланіну – речовини , яка захищає організм від шкідливого сонячного випромінювання , опіків . У негроїдів широке , плоске обличчя , товсті губи , кучеряве волосся . До негроїдів належать мешканці Східної Африки – тутсі , масаї – зріст , яких близько 2 м. У вологих екваторіальних лісах живуть пігмеї – найменші люди нашої планети , зріст 130 см. У басейні Нілу – нілоти, на берегах Індійського океану живуть – суахілі. До представників монголоїдної раси належать Ефіопи, які мають світлий колір шкіри з червонуватим відтінком. Також на півдні материка живуть бушмени і геттентоти – вони низькорослі , мають жовтувату зморшкувату шкіру, вилицювате обличчя – робить схожими на монголоїдів .
Представники європеоїдної раси живуть на півночі Африки. Це араби (алжирці, єгиптяни, марокканці), які говорять арабською мовою і бербери – світлий , але досить смаглявий колір шкіри. Європейці теж проживають на території материка це нащадки , голандських , англійських , німецьких , французьких переселенців. Мулати – походять від нащадків змішаних шлюбів європейців з місцевим населенням.
5. Робота з підручником (ст.72).
Розгорніть підручники на ст.72 та прочитавши текст параграфа , знайдіть відповідь на питання:
- Які релігії представлені на материку.
Релігійний склад населення Африки дуже різноманітний.
Із трьох світових релігій в Африці поширені дві: в арабських країнах Північної Африки переважає іслам, у решті — поширене християнство. В Африці й досі існують численні місцеві релігії.
6. Країни материка. Робота з політичною картою.
Поглянемо на політичну карту світу. Понад 50 років тому більшість держав Африки були колоніями європейських держав, крім Ефіопії та Ліберії. Колонії — це країни, що не мають політичної та економічної незалежності. . Найбільше територій належало Великій Британії і Франції. Тривале панування колонізаторів затримало господарський та культурний розвиток африканських народів.
До середини ХХ ст. на політичній карті Африки залишалося тільки чотири незалежні країни – Єгипет, Ефіопія, Ліберія і нинішня Південно-Африканська Республіка. Народи Африки довго боролися проти колоніалізму. В 1960 р. на політичній карті Африки з’явилися 17 незалежних держав, цей рік був названий роком Африки. В 1990 р. незалежною стала остання колонія – Намібія . В теперішній час на материку є 53 країни.
7. Рефлексія. (Північ, південь, захід, схід).
VІ. Виконання практичної роботи.
Практична робота №3.
Тема: «Позначення на контурній карті держав Африки та їх столиці.»
Мета: позначити на контурній карті назви основних географічних об’єктів Африки, вивчити та вміти показувати на географічних картах.
Обладнання: інструктивні картки до практичних робіт для 7 класу, контурні карти Африки, проектоване завдання роботи на дошці (телевізор).
Хід роботи:
Запам’ятайте!
При виконанні робіт на контурній карті учні повинні виконувати наступні правила:
1. Усі написи назв географічних об’єктів виконувати друкованими, по можливості дрібними, але виразними літерами чорною ручкою.
2. Робити написи назви об’єкта тільки мовою якою він подається в атласі.
3. Географічні назви не скорочувати, не переносити.
4. Назви міст, країн підписувати паралельно паралелям.
5. Коли назву об’єкта не можна розмістити на карті, то слід зробити зноску або примітки. Тоді на карті замість назв лише цифри, а в умовних позначеннях цілий перелік географічних назв.
6. Окремі умовні позначення є традиційними (наприклад, корисні копалини), їх не можна змінювати і треба зображати точно.
7. Якщо на карту наноситься якийсь об’єкт, то загальне пояснення символу або кольору цього об’єкта обов’язково виноситься в умовні позначення.
8. Зображення символів, їх розмір і колір мають бути однакові і на карті, і в умовних позначеннях.
Пам'ятайте: працювати в контурних картах фломастерами і маркерами заборонено.
У вас на партах є «Пам’ятка роботи з контурною картою». Повторимо основні правила. Зверніть увагу на пункт 1.
- Позначте і підпишіть на контурній карті Африки кордони країн, їх назви та столиці.
- Єгипет - Каїр. (разом).
- Ніґерія - Абуджа.
- Сомалі - Могадишо.
- Алжир - Алжир.
- Лівія - Тріполі.
- ПАР - Преторія.
- Ефіопія – Аддис- Абеба.
Взаємоперевірка.
8. Зв'язки України з державами африканського континенту.
Абсолютна більшість африканських країн (51) визнали Україну як незалежну державу і встановили з нею дипломатичні відносини. Проте лише в Алжирі, Єгипті, ПАР діють українські посольства.
Нас безпосередньо цікавить співробітництво з країнами Африки які продають нафту та газ, так як Україна потребує енергоносіїв. Переважну більшість товарів, вироблених на Африканському континенті, Україна закуповує на міжнародних біржах.
Існує широкий спектр можливостей українсько–африканського співробітництва у сфері інфраструктури, розвиток будівництва та транспорту. Є всі передумови для розвитку української присутності на ринку авіаційних пасажироперевезень та вантажоперевезень.
Найперспективнішим для розгортання українсько–африканського співробітництва є весь південноафриканський регіон. На базі встановлених і порівняно розвинутих українсько—єгипетські відносин варто просуватися в інші держави регіону вздовж русла річки Ніл — Судан, Кенію, Уганду й Ефіопію. Україні варто взяти активну участь у подоланні соціально–економічної відсталісті у розвитку продуктивних сил, допомогти у підвищенні рівня освіти і фахової підготовки населення та зробити внесок у процес врегулювання політичної ситуації у Сьєрра–Леоне.
VII. Закріплення вивченого матеріалу.
- Відгадування головоломок.
- Р а ж л и
- П г є е и т
- Я к н і е
- Д у н а с
- Е п і ф о я і
- М о с і л о
2. «Лови помилку».
Сучасне населення Африки складає 650 млн. чол.
В Африці проживають представники негроїдної і монголоїдної раси.
Населення Африки розміщено рівномірно.
На Мадагаскарі проживають туареги.
Найменші люди нашої планети – бушмени.
На материку немає покладів алмазів.
Напевно кожен з вас хотів би отримати в подарунок алмаз або іншу оригінальну річ з Африки. А яку саму ви намалюєте вдома, тому що одне із домашніх завдань буде малюнок «Сувенір із Африки».
VІІІ. Підсумок уроку та оцінювання роботи учнів.
Наша уявна подорож Африкою закінчилася . Ми перевірили наскільки засвоїли дану тему. Довідалися , які запитання та завдання є складними для вас.
ІХ. Домашнє завдання.
- Уявіть, що Вам випала нагода поспілкуватися з однолітком, який проживає у Єгипті. Підготуйте три запитання про відомі місця країни?
- Намалюйте сувенір, який би Ви хотіли отримати після подорожі Африкою. Чому саме він?
- Опрацювати текст підручника §19-20, ст.72-77.